opowieści z życia fe!misia
Blog > Komentarze do wpisu
Czcij matkę swoją

W dzisiejszej Wyborczej (s.11) znaleźć można krótką notkę o niebezpiecznych aborcjach, a w niej takie oto zdania:

"Aborcje te są wykonywane nielegalnie bądź przez ludzi o niewystarczająych kwalifikacjach. To z kolei grozi śmiercią (pozostałe dzieci stają się sierotami), nieodwracalnymi powikłaniami czy bezpłodnością."

Zastanawia mnie ta informacja podana w nawiasie. Co ma na celu? Wygląda to tak, jakby należało wyrażać żal z powodu śmierci kobiet poddających się nielegalnym aborcjom, tylko z tego powodu, że osierociły swoje dzieci. Sama kobieta nie jest warta naszego współczucia? Ten nawias to takie zastrzeżenie, które gdzieś wpisuje się w poglądy typu "zmarła po nielegalnej aborcji - sama tego chciała, morderczyni" albo "niech kobieta w ciąży zagrażającej jej życiu zrobi aborcję, potem dzięki temu będzie mogła urodzić inne dzieci, a tak to umrze i kobieta, i płód". Tak jakby ilość życia w ostatecznym rozrachunku była tu kluczowa. Albo jakby dobro dziecka lub płodu było zawsze nadrzędne w stosunku do dobra matki.

Podobnie jest z kampanią społeczną promującą ustępowanie miejsca w komunikacji miejskiej kobietom w ciąży. Jej hasło to "Podróż męczy nie tylko przyszłą mamę. Ustąp miejsca dziecku w drodze". A gdyby męczyło tylko przyszłą mamę, to już ustąpienie miejsca nie byłoby konieczne?

Dlaczego kiedy kobieta jest w ciąży, lub już została matką, to jej dobrostan i zdrowie schodzą na drugi plan? Drastycznym przykładem konsekwencji takiego podejścia jest śmierć młodej dziewczyny chorej na zapalenie jelita, która zmarła po tym, jak lekarze odmówili jej leczenia. Dlaczego? Nie chcieli ryzykować tego, że płod na tym ucierpi.

To wszystko kojarzy mi się z pewnym słynnym rysunkiem:

Marek Raczkowski, "Przekrój"
sobota, 13 października 2007, m-a-g-a

Polecane wpisy

  • Sexy baby

    W Wysokich Obcasach tekst o kosmetykach i salonach piękności dla kilkuletnich dziewczynek, reklamowany na okładce alarmującym hasłem "Trening na Paris Hil

  • Wg internautów śmierć to najlepsza samoobrona?

    Na Wirtualnej Polsce opublikowano wiadomość o kobiecie z Indii, która popełniła samobójstwo (przez podpalenie się), aby uniknąć gwałtu. Wiele rzeczy w tej hist

  • Kombinuj, dziewczyno, nim twe wdzięki przeminą...

    Zastanawiają mnie kryteria, jakimi kierują się "Wysokie Obcasy" wybierając "List tygodnia" z listów przychodzących do redakcji... W tym tygo

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Kobieta w ciąży z innej perspektywy z Chwile warte zapamiętania
Jestem absolutnie zdruzgotana tym, co przeczytałam dziś na blogu feminizm  Kampania na rzecz ustępowania kobietom ciężarnym miejsca w autobusach czytaj  wydaje się być całkiem pozytywna, jej hasło brzmi sympatycznie quot Podróż męczy nie tylko ... »
Wysłany 2007/10/13 18:36:49
Komentarze
Gość: abiekt, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/10/13 18:33:45
No cóż, dalej kobieta = inkubator, ale wszystko przez to, że decydują o tym mężczyźni, którzy nie znają się na kobietach :) Z reszta slynne trzy obowiazki mezczyny - dziecko, dom, drzewo zakladają raczej patriarchalny model :)
-
klubkik
2007/10/13 19:41:51
Oj, czepiasz sie Maga. Przecież dostajesz kwiatka na 8 marca. Dostajesz i znaczy to, że sie Ciebie-kobieto w powszechnym zamyśle szanuje :-/-
m-a-g-a
2007/10/13 19:52:41
A właśnie, że nie dostaję! I właśnie ta skrywana uraza popycha mnie do pisania takich czepialskich tekstów.
-
klubkik
2007/10/13 20:36:33
A zatem kieruje Tobą emocja negatywna...

Dać jej kwiatek, niech się chociaż raz ucieszy! I przepuścić w dziwach, żeby dowartościować.
-
2007/10/13 22:07:06
I co kwiatek i teatrzyk uprzejmości mają zastąpić rzeczywisty szacunek, jaki powinien być okazywany kobiecie na co dzień, kobiecie jako człowiekowi?
-
Gość: niestrudzony.blog.onet.pl, *.aster.pl
2007/10/13 22:54:34
Cóż, kobiecie w ciąży przysługują specjalne prawa dlatego, bo jest w ciąży. A noszenie dziecka to coś co różni kobietę we ciąży od kobiety nie będącej w ciąży. To jest nieco tak, jak ustępuje się miejsca osobie starszej, a nie młodziakowi :-)

Jeżeli umiera matka, to jest to coś bardziej tragicznego niż jeżeli umiera kobieta bezdzietna, tak samo jak czymś bardziej tragicznym jest to, że umiera ojciec, a nie mężczyzna bezdzietny.

Kobieta w ciąży i dziecko to jedno, stan obojga się liczy, a to, że bardziej tego drugiego, nie wynika z braku szacunku do kobiet tylko z ubóstwiania dzieci. Tak mi się zdaje.

Pozdrawiam serdecznie
Autor
-
2007/10/14 02:30:31
Noszenie dziecka nie jest powodem, dla którego powinno się ustępować miejsca kobiecie w ciąży. Tym powodem NIE JEST DZIECKO, ale fakt, że kobiety w ciąży mogą zasłabnąć i mają szereg dolegliwości związanych z tymże stanem np. puchną im stopy.

Kobieta w ciąży to KOBIETA w ciąży, a nie inkubator dla przyszłego człowieka przez duże "C".

A kwiatki na 8. marca to, mówiąc szczerze, przestało być czczeniem tego dnia jako dnia kobiet, ale po prostu utrwalaniem systemu patriarchalnego. "Patrz, jesteś moją kobietą, dam Ci kwiatka."

Nie zapominajmy, że 8. marca Dniem Kobiet został ustanowiony przez II Międzynarodówkę, by upamiętnić śmierć ponad setki kobiet w pożarze fabryki, w USA. Kobiety przeżyłyby, gdyby nie fakt, że obawiający się wydostania informacji o strajku swoich pracownic, właściciel fabryki, nie zamknął ich w środku. W ten właśnie sposób(nie chcący?) zamordował swoje pracownice.

Ten dzień miał upamiętnić śmierć strajkujących proletariuszek.
-
2007/10/14 12:37:03
Ej, nie zapowietrzajcie się, ten szacunek 8 marca to zart. Co nim myslimy pisalismy juz kiedys u nas. Dla pewnosci podaje linka.
klubkik.blogspot.com/2007/07/sowo-na-niedziel.html
-
Gość: niestrudzony.blog.onet.pl, *.aster.pl
2007/10/14 13:00:02
Ich zasłabnięcie i szereg dolegliwości wpływa na stan płodu - tego nie da się oddzielić. Kobieta w ciąży to KOBIETA w CIĄŻY. Jest jasne, że danym osobom należą się szczególne przywileje ze względu na ich stan, a nie ze względu na to, że są osobami.

Tak w ogóle uważam, że człowieka winno się szanować za to, że jest człowiekiem, a nie ze względu na płeć. No ale nadal bycie kobietą, czyli cechy uważane z "typowo" kobiece są postrzegane jako gorsze od cechy "typowo" męskich - i tu się zgadzamy, że z tym należy walczyć.

Pozdrawiam!
Autor
-
2007/10/14 13:14:51
Ja nie rozumiem, dlaczego powinno się ustąpić miejsca kobiecie w ciąży, tylko dlatego, bo jest w ciąży, a nie kobiecie w ogóle, która nie najlepiej się czuje, np. ma okres i robi jej się słabo? Nie rozumiem też, dlaczego nie ustąpić miejsca nastolatkowi, który źle się czuje. Nie rozumiem, dlaczego śmierć ojca ma być bardziej tragiczna od śmierci bezdzietnego mężczyzny. Dla niektórych śmierć ojca-kata nie jest żadną tragedią, lecz wybwaieniem, ale odchodząc od dramatycznych sytuacji, to dlaczego odejście bezdzietnego mężczyzny, który np. był wspaniałym naukowcem, ma być mniej tragiczne od odejścia Kowalskiego, który był ojcem li tylko biologicznym, który w ogóle nie interesował się swoimi dziećmi? Czy śmierć w ogóle nie jest tragedią?
-
2007/10/14 13:39:53
I w ten sposób odbiegliśmy od tematu feminizmu do śmierci. ;-)

Co do kobiet podczas okresu... kobiety dążą(a przynajmniej niektóre, w tym ja) do równego traktowania obu płci. Nie chciałabym, żeby ktoś ustąpił mi miejsca w autobusie, bo jestem kobietą i a nuż mam okres... To upokarzające moim zdaniem...

A co do śmierci... być może jestem brutalna, ale każdy kiedyś umrze i nie wydaje mi się, aby rozpacz cokolwiek zmieniła. Nie przypominam sobie, żebym płakała na pogrzebie mojego ojca czy dziadka.

Śmierć to koniec pewnego etapu i im szybciej się z tym oswoimy, tym łatwiej będzie nam w dalszym życiu. Przynajmniej ja tak do tego podchodzę.
-
m-a-g-a
2007/10/14 13:48:37
Mada, piszesz:

"Ja nie rozumiem, dlaczego powinno się ustąpić miejsca kobiecie w ciąży, tylko dlatego, bo jest w ciąży, a nie kobiecie w ogóle, która nie najlepiej się czuje, np. ma okres i robi jej się słabo? Nie rozumiem też, dlaczego nie ustąpić miejsca nastolatkowi, który źle się czuje."

Jasne, że można, a nawet należy, ustępować także innym osobom, które źle się czują. Tylko, że trudno poznać od razu, czy tak jest, czy ten ktoś akurat źle się czuje, albo ustępować wszystkim na wszelki wypadek. Kobiety w ciąży to akurat taka kategoria, której prawie wszystkie przedstawicielki mają podobne dolegliwości. I kategoria, którą łatwo jest zauważyć. Na dodatek są to osoby dość ignorowane w tego typu sytuacjach, bo u nas raczej ustępuje się osobom starszym, które notabene potrafią się tego głośno domagać, nawet jak są dziarskimi sześćdziesięciolatkami i nic im nie dolega. A przecież chyba nie chodzi o ustępowanie "z szacunku do starszej osoby", tylko o ustępowanie osobie, która stojąc w autobusie radzi sobie gorzej od nas.

-
2007/10/14 17:11:21
Pomyśl, do kogo został skierowany argument o osieroceniu dzieci ? Do zwolenników zakazu aborcji. Jest to argument za tym żeby znieść zakaz aborcji. Twierdzenie że kobieta może umrzeć przy nielegalnej aborcji jest słabym argumentem za zniesieniem zakazu. Dużo poważniej wygląda argument o tym że zakaz uderza nie tylko w nią, ale również w dzieci, którym przecież nikt matki nie zastąpi.
-
m-a-g-a
2007/10/14 18:02:29
Rdabrowa, ale to jest utrwalanie przekonania, że życie samej kobiety liczy się mniej. Zgadzam się, że motywacja pewnie jest taka, jak piszesz, ale to wyrachowane i okrutne, pogardliwe w stosunku do kobiet. :-/
-
Gość: niestrudzony.blog.onet.pl, *.aster.pl
2007/10/14 22:28:10
Jeżeli KOMUKOLWIEK jest słabo, to winniśmy mu ustąpić miejsca, to raz. Bez względu na wiek. Ja cholera nie wiem czy stojąca obok mnie kobieta ma okres, czy też nie. Ale może masz jakiś sposób by to wyczuć? :-p

Ech Mada, ja mówię tutaj generalnie, że smierć ojca jest większą tragedią niż beździetnego. Nie będę rozpatrywał każdego przypadku z osobna, bo w ten sposób można zaprzeczyć każdemu prawu fizyki - bo są wyjątki.

Śmierć jest tragedią, ale w zalezności od ilości silnych więzi emocjonalnych danej jednostki z innymi jednostkami tragedia ta dotyka większej bądź mniejszej ilości ludzi.

Pozdrawiam serdecznie!
Autor
-
2007/10/15 21:10:32
Ostatnio jadąc autobusem, zauważyłam, że dziewczyna, która jechała do szkoły, ledwo co trzymała się na nogach, zapytałam, czy źle się czuje, powiedziała, że tak i po prostu ustąpiłam jej miejsca. Po prostu uwierzyłam w jej słowa. Oczywiście, zawsze można natrafić na osobę, która nas zwyczajnie okłamie. Jasne, że nie każdej kobiecie, która ma menstruację, trzeba ustąpić miejsca i tego nie można zauważyć, ale widząc, że ktoś nie najlepiej się czuje, należy mu ustąpić miejsca. Kobietę w ciąży zazwyczaj łatwo jest rozpoznać, ale nie zawsze. Budowa niektórych osób i stan zaawansowania w ciąży nie zawsze pozwalają zaobserwować, że dana kobieta jest w ciąży. Jeśli chodzi o śmierć, to nie uważam, że należy ją rozpamiętywać i nieustannie lamentować, ale każda śmierć jest w pewnym sensie tragedią, bo odchodzi człowiek, który często coś tworzył.
-
Gość: , *.who.vectranet.pl
2007/12/05 21:49:20
Podróż męczy nie tylko przyszłą mamę. Ustąp miejsca dziecku w drodze.

To, że podróż męczy kobietę jest tu oczywiste i zawarte w pierwszym zdaniu. Chodzi o zwrócenie uwagi, że nie tylko mamę, ale także dziecko i zapewne ma przekonać to tych, dla których bezpieczeństwo matki nie jest wystarczającym argumentem.

Wolnościowa Toplista