opowieści z życia fe!misia
Blog > Komentarze do wpisu
Wg internautów śmierć to najlepsza samoobrona?

Na Wirtualnej Polsce opublikowano wiadomość o kobiecie z Indii, która popełniła samobójstwo (przez podpalenie się), aby uniknąć gwałtu. Wiele rzeczy w tej historii jest tragicznych, nie tylko samo usiłowanie gwałtu ze strony sąsiada, ale i kontekst, w którym zgwałcona kobieta będzie w Indiach uważana za zbrukaną, będzie dla społeczności nikim, więc woli się zabić. Czy gdyby ta kobieta mogła mieć nadzieję, że jako ofiara gwałtu będzie mogła liczyć na pomoc i wsparcie dla siebie oraz na karę dla sprawcy, to także wybrałaby śmierć, i to tak straszną? Dlaczego nie widziała innej drogi ratunku, czy mogła inaczej uniknąć gwałtu, czy mogła się jakoś bronić? Niestety, niektórzy polscy internauci, zamiast zastanowić się nad tym, wypisują pod tą infromacją komentarze w stylu:

"Takiej kobiecie gdybym mógł, to ukłoniłbym się do samych nóg. Naprawdę to co zrobiła... jest pełne podziwu. Zachowała swoją godność."

"Brawo, honorowa i czysta KOBIETA. Podoba mi się , że są jeszcze takie."

"dobrze zrobiła, godność jest cenniejsza niż życie wbijcie se to do łbów !"

Brawa i szacunek za to, że się zabiła? A gdyby się nie zabiła, to na szacunek by nie zasługiwała? Czy ci internauci właśnie tego chcą nauczyć swoje córki? Że w razie czego nie mają się bronić ani za wszelką cenę ratować swojego życia, tylko się zabijać w imię "czystości"? To zgwałcona kobieta ma się według nich czegoś wstydzić, a nie sprawca gwałtu?
Jak widać kwitną w Polsce mity na temat gwałtu. I jak tu się dziwić, że tak wiele gwałtów nigdy nie zostaje zgłoszonych na policji ani ujawnionych bliskim. Ofiary boją się wykluczenia, rozdrapywania ran, nierozumienia...
środa, 09 lipca 2008, m-a-g-a

Polecane wpisy

  • Zawłaszczanie cudzej tragedii

    Słów kilka w nawiązaniu do mojej niedawnej notki : Lech Kaczyński postanowił odznaczyć Agatę Mróz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne spor

  • Feminizm według Grocholi

    W dzisiejszych Wysokich Obcasach opublikowano wywiad Jakuba Janiszewskiego z Katarzyną Grocholą. Można w nim znaleźć prawdziwe perełki: "K.G. - Wojciech Ei

  • Obowiązkowy heroizm?

    Na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się debata na temat prawa do aborcji. Reklamował ją plakat ze zdjęciem autorstwa Doroty Nieznalskiej, przedstawiającym brz

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
proces7
2008/07/09 16:07:33
No dobra, już tak się nie podniecaj. To ja wpisałem te komentarze, żeby wzburzyć, sprowokować i żeby coś sie działo.
Czy naprawdę myślisz, że ktoś w Polsce uważa, że lepiej popełnić samobójstwo, zamiast dać się zgwałcić? Przecież ta wiadomość to lipa, nie zauważyłaś? Zdążyła powiedzieć, że to sąsiad, ale nie powiedziała jego imienia?
Może mam się zastrzelić, kiedy będą mi chcieli ukraść portfel? Zresztą skąd wiedziała, że ją zgwałci, skoro się podpaliła?
Powiem brutalnie: nie musiała zapalać rożna, nim nie była pewna, ze kiełbasa tam trafi. Poza tym mogła podpalić kiełbaskę, nieprawdaż? I tak zrobiłaby każda kobieta w geście obrony.
-
m-a-g-a
2008/07/09 16:33:52
"No dobra, już tak się nie podniecaj. To ja wpisałem te komentarze, żeby wzburzyć, sprowokować i żeby coś sie działo. "

Jest tam sporo idiotycznych komentarzy. Rozumiem, że wszystkie pisałeś Ty - co kilka godzin, pod różnymi nickami itd. Ciekawe. Jeśli by tak było, to skąd ta determinacja?


"Czy naprawdę myślisz, że ktoś w Polsce uważa, że lepiej popełnić samobójstwo, zamiast dać się zgwałcić?"

Polska to podobno kraj katolicki, a wiele katolickich świętych to niedoszłe ofiary gwałtu, które się zabiły, by go uniknąć, i zostały uznane za święte. Więc myślę, że owszem, są ludzie, którzy najchętniej promowaliby nadal taką "świętość". W końcu wielu ludzi w Polsce uważa, że lepiej umrzeć niż usunąć ciążę zagrażającą życiu. Chora "świętość" jest u nas na topie.

"Przecież ta wiadomość to lipa, nie zauważyłaś?"

Nie wnikam w prawdziwość wiadomości, możliwe, ze to kolejny przykład 'dziennikarstwa' WP (chociaż jest podawana tez w zagranicznych mediach), natomiast interesują mnie w tym kontekście reakcje internautów, którzy spontanicznie mogą sobie przy okazji wyrażać nienawiść do kobiet.

"I tak zrobiłaby każda kobieta w geście obrony."

Kobiety robią różne rzeczy w geście obrony, nie ma jednej możliwej reakcji, zwłaszcza w sytuacji tak traumatycznej. Mogła podpalić kolesia? Ciekawe co by się z nią wtedy stało? Mówimy o Indiach. Tam kobiety mają mało do powiedzenia.
-
2008/07/09 17:33:04
Nie pytaj o moją determinację. Po prostu wstrząsnęła mną ta informacja.
Też słyszałem, że "podobno" katolicki. "Podobno" czyni sporą różnicę. Wymień mi katolicką świętą, która zabiła się bezpośrednio przed aktem gwałtu. W ogóle to nie wiem czy samobójca może zostać świętym. Z tego co wiem, Kościół Katolicki nie popiera samobójstw.
Twoja reakcja na lipną wiadomość jest dość urocza i zabawna nawet.
-
2008/07/09 18:19:27
Magda widze że juz walczysz z kościołem ? Jaka alternatywe proponujesz ? Islam ?
-
Gość: Aldryg, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/07/09 19:49:01
@ mariusz_ltd

Ja proponuję na ten przykład humanizm.
-
Gość: zewsząd i znikąd, *.aster.pl
2008/07/09 20:12:52
Kiedyś dyskutowałam z koleżanką o aborcji, mówiłam, że ogólnie popieram prawo do podejmowania wyborów moralnych, ale nie uważam, żeby problem mnie osobiście dotyczył, bo nie uprawiam seksu i nie mam takiego zamiaru. Wtedy zapytała mnie, czy przerwałabym ciążę, gdyby spotkało mnie coś właśnie takiego. Odpowiedziałam, że raczej bym się zabiła. Ona na to "bałabyś się przerwać ciążę, ale nie bałabyś się zabić... no tak, ale (przesłanie: ja już wiem, jaka z ciebie dziwaczka) przecież mam do czynienia z Ewą". A jednak mnie nie zrozumiała. Nie chodziło mi o to, czego ja bym się bardziej albo mniej bała, tylko o to, że nie bardzo miałabym ochotę żyć naruszona. Więc rozumiem tę kobietę.
Jedni ją chwalą, a drudzy nie rozumieją, jak mogą istnieć kobiety, które nie chcą uprawiać seksu. Dla takich może być wymowne pokazanie, ile może zrobić kobieta, by się nie podporządkować.
-
m-a-g-a
2008/07/09 21:46:41
"Magda widze że juz walczysz z kościołem ?"

Nie Magda, tylko Maga. I nie "już", tylko od dawna. ;-) A w każdym razie z polskim, zachłystującym się władzą, wynaturzonym katolicyzmem.
Humanizm? Popieram.
-
m-a-g-a
2008/07/09 21:47:33
"Twoja reakcja na lipną wiadomość jest dość urocza i zabawna nawet."

Urocza i zabawna? Twoje słodkie upupianie mnie jest dość banalne i typowe, musisz się bardziej postarać.
-
m-a-g-a
2008/07/09 21:49:13
"Jedni ją chwalą, a drudzy nie rozumieją, jak mogą istnieć kobiety, które nie chcą uprawiać seksu."

Jakiego seksu? Mówimy o gwałcie.

"Dla takich może być wymowne pokazanie, ile może zrobić kobieta, by się nie podporządkować."

A co ona ma z tego rzekomego "nie podporządkowania się"? Przecież nie żyje.
-
2008/07/10 00:41:16
Co się będę starał? Feministki się nie ryćkają. A upupiam z wdziękiem, jeśli są jakieś, choćby słabe, horyzonty na ryćkanie.
Zresztą nawet gdyby, to przecież zdrowy facet nie ma szans na erekcję przy feministce.
-
Gość: mankencja, *.chello.pl
2008/07/10 00:56:43
proces7
Nie pytaj o moją determinację. Po prostu wstrząsnęła mną ta informacja.
Też słyszałem, że "podobno" katolicki. "Podobno" czyni sporą różnicę. Wymień mi katolicką świętą, która zabiła się bezpośrednio przed aktem gwałtu. W ogóle to nie wiem czy samobójca może zostać świętym. Z tego co wiem, Kościół Katolicki nie popiera samobójstw.
Twoja reakcja na lipną wiadomość jest dość urocza i zabawna nawet.

bł. karolina kózka dała się zaszlachtowac bagnetem. pasuje, czy bedziesz si klocl o szczegoly?

proces7
Co się będę starał? Feministki się nie ryćkają. A upupiam z wdziękiem, jeśli są jakieś, choćby słabe, horyzonty na ryćkanie.
Zresztą nawet gdyby, to przecież zdrowy facet nie ma szans na erekcję przy feministce.

pieprzysz strasznie.


-
2008/07/10 09:34:01
Nie karmić trolla!

Komentarze, które przytaczasz - fakt - upiorne. Ale chyba nie jedyne? Nie było uwag - "zabiłbym sukinsyna"?
-
Gość: 4g63, 213.77.0.*
2008/07/10 10:13:56
Cóż, przez lata wpajano polakom że seks to największe zło i grzech, no i takie są skutki niestety
-
Gość: i0, *.goodyear.com
2008/07/10 10:41:10
Córki? Obawiam się, że myślenie o tym jest poza zasięgiem typowego 10cio latka, czy też odpowiadającego mu intelektualnie trolla rodem z forum onetu.
-
anuszka_ha3.agh.edu.pl
2008/07/10 10:43:35
Poczytajcie o błogosławionej Karolinie Kózkównie. Została beatyfikowana przez Jana Pawła II. Praktycznie ta sama historia. Papież ustanowił ją patronką czystości. Teraz w niektórych kościołach sprzedają "pierścienie czystości" im. bł. Karoliny, jako zachęta dla młodzieży aby nie uprawiali seksu przedmałżeńskiego. Szkoda słów na opisywanie, jakie pomieszanie mentalne wprowadził Kościół w ten sposób: 1. Lepsza śmierć niż gwałt. 2. Gwałt = utrata czystości. 3. Seks przedmałżeński = utrata czystości, ergo = gwałt. I tak dalej, i tak dalej. Najbardziej tragiczne w historii Karoliny jest to, że byli świadkowie zdarzenia, którzy jej nie pomogli, w tym... jej ojciec, który pozostawił ją i dał nogę ze strachu. To wszystko można przeczytać w internecie w rozmaitych hagiografiach.
-
2008/07/10 12:57:09
Pani Mago (przepraszam za Magdę) ten humanizm to mam rozumiec jako nowa religię czy też kompilację różnych prądów myślowych z których można wybierać w zależności jak komu pasuje w danej sytuacji ? (prądów humanistycznych jest wiele) Walczy pani z kościołem... znaczy sie jak to rozumiec ? z hierarchią kościelną czy ze wszystkimi wiernymi (bo to właśnie jest kościół)? W ogóle po co sobie komplikowac zycie... proponuję pani ogłosić powszechny ateizm (który czasem też przechodzi w ruch religijny) albo najlepiej w feminizm - to załatwi wszystko. Po co zawracać sobie głowe normami moralnymi skoro wszystko i tak reguluje prawo które można zmieniać przy okazji kolejnych wyborów?

To nie wina wiary katolickiej że ludzie są źli i podli. Założenia są słuszne - można je streścic w wielkim uproszczeniu w znanym zdaniu "nie czyń drugiemu co tobie nie miłe" Gdyby wszyscy postepowali w myśl 10 przykazać wiele problemów nie miałoby w ogóle miejsca ale niestety... między teoria a praktyka jest przepaśc. To nie wina wiary katolickiej ale samej natury człowieka która bywa że schodzi na złą stronę... i żaden humanizm ani tzw "prawa człowieka" tego nie zmienią... niestety.

Co do rozpatrywanych przez państwa gwałtów jest to oczywiście rzecz haniebna, niedopuszczalna i wręcz zbrodnicza z drugiej jednak strony kobieta zgwałcona uważam że powinna urodzić takie dziecko i jeśli tego zechce przekazać je do adopcji. Czy nie lepiej tak zrobic a nie dokonywac aborcji? Gwałciciel powinien surowo odpowiedzieć za swój czyn prawnie, finansowo i byc napiętnowany, wręcz potępiony moralnie ale to juz inna inszość.


-
2008/07/10 16:32:02
Panie Mariuszu LTD, taki pan poczciwy i taki naiwny, ze az chcialoby sie pana poglaskac po glowce ;-) Maga wlasnie poszla walczyc z Kosciolem ;-), wiec na czas jej nieobecnosci pozwole sobie na kilka uwag. Przede wszystkim, kiedy piszemy o Kosciele jako instytucji, piszmy ten wyraz z duzej litery. Kosciol z duzej to instytucja, a kosciol z malej to po prostu budynek.

""proponuję pani ogłosić powszechny ateizm (który czasem też przechodzi w ruch religijny) albo najlepiej w feminizm - to załatwi wszystko.""

??? O co panu chodzi? Maga nie jest biskupem ani kardynalem, zeby sobie cos oglaszac.

"" To nie wina wiary katolickiej ale samej natury człowieka która bywa że schodzi na złą stronę... ""

Totez Maga nie walczy z wiarą katolicką, mtylko z Kosciolem, jak sama napisala. Dyskutuje pan sam ze soba.

""Co do rozpatrywanych przez państwa gwałtów jest to oczywiście rzecz haniebna, niedopuszczalna i wręcz zbrodnicza z drugiej jednak strony kobieta zgwałcona uważam że powinna urodzić takie dziecko i jeśli tego zechce przekazać je do adopcji. Czy nie lepiej tak zrobic a nie dokonywac aborcji? ""'

Nigdy nie przestanie mnie zadziwiac prostactwo i arogancja tego rodzaju argumentacji. Za grosz empatii, za grosz wczucia sie w kobiete, ktora zostala opluta i ktorej poczciwe pany Mariusze radza zyc z plwocina na twarzy. Albo radza oddac dziecko do adopcji, jakby ta kobieta byla pojemnikiem na plod (patrz wpis Magi). Kiedy czytam takie rzeczy, jestem bliska zdania, ze ludziom powinno sie badac poziom empatii i tym, ktorzy maja mariuszopodobny jej poziom - zakazywac wypowiadania sie na takie tematy. Albo tlumaczyc tak dlugo, az cos im w mozgu zaskoczy i w koncu zrozumieja, ze kobieta nie jest inkubatorem na ciaze, ze jest autonomiczna jednostka, ktora ma prawo (oczywiscie nie w polskim katolandzie) decydowac czy chce miec dziecko czy nie. Czy chce miec dziecko poczete w czasie gwaltu czy nie. I za ludzie maja prawo nie wyznawac wartosci katolickich, a katolicy nie powinni narzucac swoich przekonan wszystkim wokolo.
-
m-a-g-a
2008/07/10 19:21:14
"z drugiej jednak strony kobieta zgwałcona uważam że powinna urodzić takie dziecko i jeśli tego zechce przekazać je do adopcji."


To znaczy "osobiście uważasz, że powinna urodzić, ale zostawiasz jej wybór" czy raczej "uważasz, że powinna urodzić i należy prawnie ją do tego zmusić"? Bo dla mnie to dwie różne rzeczy.
-
2008/07/10 22:29:50
Zaraz, zaraz. Nie mieszajcie. "Opluta" to nie to samo co "zgwałcona". Gwałt jest poważnym przestępstwem, za które powinno się wymierzać najwyższe kary, jeśli zaś chodzi o oplucie kogoś, to jest to drobne przestępstwo. I myślę, że jeśli jakiś psychopata zgwałci kobietę, a potem ją opluje, albo odwrotnie: najpierw opluje a potem zgwałci, to nie powinno to wpływać na wymiar kary.
Co Wy z tym pluciem?
-
2008/07/11 11:09:20
Oczywiscie ze przyklad z opluciem nie jest adekwatny. Nie ma niczego do czego mozna by porownac gwalt i wychowywanie dziecka z gwaltu.
-
anialek_s
2008/07/11 23:42:02
To straszne, jak w niektórych krajach traktóje się nas kobiety, służymy tylko jako samice do rozmnażania, jesteśmy własnością facetów i nie mamy swoich praw. A gdy zostaniemy zgwałcone, to nie gwałciciel jest winien tylko my(: Ale tam kobiety żyją tak od wieków i nie znają innego życia:( Pozdrawiam z siostrzanym uściskiem:)
-
2008/07/12 01:13:45
To przykre, ale również uważam, że pewne grupy ludzi promują własnie taką postawę. Kobieta jest godna szacunku, gdy nie da się zgwałcić, gdy wybierze śmierć. Kiedyś na FF była dyskusja poświęcona dziewczynce, która nie dala się zgwałcić żołnierzowi i Kościół ją za to uznał świętą.
-
Gość: , 217.153.99.*
2008/07/12 09:28:53
"To znaczy "osobiście uważasz, że powinna urodzić, ale zostawiasz jej wybór" czy raczej "uważasz, że powinna urodzić i należy prawnie ją do tego zmusić"? Bo dla mnie to dwie różne rzeczy."

Wiesz... prezentowane tu na forum moje przemyslenia to tylko moje zdanie. Ja nie mam żadnej (na szczęscie a może niestety) mocy sprawczej. Uważam że powinna urodzic ale nie uważam że powinno się ją zmusić tak samo jak nie można zmusić człowieka do zycia. W ogóle życie jest sprawa wyborów za które ponosi sie konsekwencje. Moim zdaniem aborcja powinna być karalna - każda aborcja. Z jednej strony państwo jako wykonawca prawa powinno karac takie kobiety ale z drugiej strony zapewnic jej najlepsze warunki by mogła urodzić.

Co do zwyczajów w tamtych dziwnych krajach... niestety tam kobiety traktuje sie jako pewien rodzaj niewolnika wyjętego spod prawa. Póki tamtejsze społeczeństwa nie zrozumieja że kobieta to jest CZŁOWIEK i ma takie same prawa jak facet, nic się nie zmieni :( Nadal będzie tam podział na kasty wedle płci i majątku... Pozostaje jedno pytanie... czy mamy prawo ingerować w tamtejszą mentalność, tradycje i swego rodzaju kulturę ? A jeśli juz to jak ? Za pomoca bomb (jak w Iraku) wprowadzać model zachodni ? Czy mamy moralne prawo uszczęsliwiać te kraje na siłę ?
-
2008/07/12 09:45:35
"Panie Mariuszu LTD, taki pan poczciwy i taki naiwny, ze az chcialoby sie pana poglaskac po glowce ;-) "

od głaskania mam żonę i tak juz zostanie

""proponuję pani ogłosić powszechny ateizm (który czasem też przechodzi w ruch religijny) albo najlepiej w feminizm - to załatwi wszystko.""
??? O co panu chodzi? Maga nie jest biskupem ani kardynalem, zeby sobie cos oglaszac.

Może założyc partię, wejśc do sejmu i coś tam sobie pozmieniać. Moze urządzac demonstracje i manify... Nie tylko władze kościelne mogą coś tam ogłaszać... oprócz ambony jest internet, radio, tv, gazety...

"Totez Maga nie walczy z wiarą katolicką, mtylko z Kosciolem, jak sama napisala. Dyskutuje pan sam ze soba."

bynajmniej... walka z kosciołem to walka hierarchia kościelną, z dogmatami, walka z wiarą i tym samym walka z wiernymi.

"Nigdy nie przestanie mnie zadziwiac prostactwo i arogancja tego rodzaju argumentacji. "

może podarujemy sobie tego typu teksty, dobrze ?

"Za grosz empatii, za grosz wczucia sie w kobiete, ktora zostala opluta i ktorej poczciwe pany Mariusze radza zyc z plwocina na twarzy. Albo radza oddac dziecko do adopcji, jakby ta kobieta byla pojemnikiem na plod (patrz wpis Magi)."

dobra wystarczy... właśnie tu jest sprawa wiary katolickiej... katolicy uważaja że człowiek powstaje od poczęcia, pani uważa że od chwili narodzin. Przyjmując pierwszy wariant kobieta dokonująca aborcji dopuszcza się morderstwa tak jakby zabiła urodzone dziecko a w mysl drugiego wariantu dokonuje ona tylko zabiegu chirurgicznego jak np usunięcie zęba... po prostu "wyrywa chwasta" by nie komplikowac sobie życia.
-
2008/07/12 15:18:52
Ciekawa jestem, co by było, gdyby ofiarą gwałtu miał być chłop. A gwałcicielem byłby inny chłop. Nad zgwałconym chłopiną na pewno wszyscy by się użalali.
-
2008/07/14 10:56:15
Nie użalają się. Przecież tak bywa np. w więzieniu - współwięźniowie pogardzają tymi, którzy byli na tyle słabi, że odgrywają rolę "kobiece".
-
andsol-br
2008/07/26 04:54:27
Mariuszu, stworzyłeś się (czyli ksywkę), by od miesiąca komentować feministyczny blog firmowany imieniem m-a-g-a. Mimo tego zwracasz się w swym szóstym u niej wpisie per "Magda" udając naiwnego jeśli chodzi o charakter przedstawianych przez nią przekonań. Potem, gdy taniutkie prowokacje, usiłujące pogmatwać wszelkie możliwe wątki (jak gdyby sprzeciwianie się obłudzie części purpuratów wymagało konwersji na Islam) dostają od Komentatorkibloga rzeczowy odpór (łagodnie wyrażony w stylu "nie rób z siebie dziecka") naprężasz muskuły informując kogo to masz od głaskania (nawet wyobrażam sobie ten obrazek: żona od głaskania, kotka do głaskania) i opowiadasz androny utożsamiające wiarę, hierarchię i wiernych. Drôle de troll. Ale oczywiście, jeśli jesteś programem komputerowym (coś w stylu Dr.Elisa) to bardzo przepraszam i przyznaję, że jesteś dobrze napisany.
-
2008/08/01 23:26:26
Aby komentowac blog trzeba stworzyc konto (ksywkę). Guzik mnie obchodzi jakie ma przekonania autorka bloga. Skoro jest miejsce na komentarz więc mogę i ja coś napisać. Analiza moich postów nic Ci nie da... zawsze można zrobić nowe konto. Co do moich postów... ja też równie dobrze mogę skomentować twój ostatni post jako kompletną bzdurę.
-
2013/02/04 12:41:06
nie jest najlepsza bo ostatnio u mojego znajomego wybuchnął
piec gazowy dwufunkcyjny i nie było to zbyt przyjemne a stażacy gasili z godzine...

Wolnościowa Toplista